“Ўзавиация” агентлиги делегацияси ИКАО аудиторлари гуруҳи раҳбари билан учрашув ўтказди
ИКАО Ассамблеясининг навбатдаги сессияси доирасида “Ўзавиация” агентлиги директори Тохир Назаров бошчилигидаги делегация ИКАОнинг Бош қароргоҳида 2023 йил Ўзбекистонда парвозлар хафсизлиги назорати ҳолати бўйича ўтказилган ИКАО аудит гуруҳи раҳбари Фредерик Прелье билан учрашув ўтказди.
Учрашувда “Ўзавиация” агентлиги томонидан аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича “ЙЎЛ ХАРИТАСИ” ишлаб чиқилгани, унинг ижроси ИКАО билан келишилган муддатларда амалга оширилаётгани ва ИКАО томонидан доимий мониторинг олиб борилиши атрофлича муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, 2026 йилга мўлжалланган “ЙЎЛ ХАРИТАСИ” бандлари батафсил муҳокама этилди ва Аудит гуруҳи раҳбари томонидан амалга ошириш юзасидан тавсиялар берилди.
Шунингдек, учрашувда ИКАО томонидан режалаштирилган келгуси аудитга тайёргарлик кщриш жараёнида алоҳида этибор бериладиган йўналишлар муҳокамаси ўтказилди.
Учрашув якунида, томонлар “ЙЎЛ ХАРИТАСИ” бандлари бажарилишини янада жадаллаштиришга келишиб олишди.

Состоялась встреча делегации Агентства "Узавиация" с руководителем группы аудиторов ИКАО
В рамках очередной сессии Ассамблеи ИКАО делегация во главе с директором Агентства "Узавиация" Тохир Назаровым, в штаб-квартире ИКАО, провела встречу с Фредериком Прелье, руководителем группы аудита ИКАО по состоянию надзора безопасности полетов в Узбекистане, проведенный в 2023 году.
На встрече детально обсуждались разработанная Агентством "Узавиация" "ДОРОЖНАЯ КАРТА" по устранению выявленных недостатков, ее реализация осуществляющаяся в сроки, согласованные с ИКАО и постоянный мониторинг со стороны ИКАО . Подробно обсуждены пункты "ДОРОЖНОЙ КАРТЫ" на 2026 год. В ходе обсуждения руководитель Группы аудита дал рекомендации по их реализации.
Кроме того, обсуждены направления, которым будет уделено особое внимание в процессе подготовки к предстоящему запланированному аудиту ИКАО.