Самарқанд шаҳрида «Ўзавиация» агентлиги ҳамда Қатар Давлати Авиация маъмурияти делегациялари ўртасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди
2024 йилнинг 16 октябрь куни Самарқанд шаҳрида «Ўзавиация» агентлиги делегацияси билан Қатар Давлати Авиация маъмурияти делегацияси ўртасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда томонлар инспекторларни тайёрлаш ва малакасини ошириш, халқаро ҳаво транспортини ривожлантириш, икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш, ИКАО аудитига тайёргарлик кўриш, ўтказиш бўйича тажриба алмашиш ва ҳамкорлик қилиш масалалари бўйича келишиб олдилар.
Шунингдек, томонлар Ўзбекистон вакилларининг Қатар Ҳукуматининг грант дастурлари асосида метеорология, ҳаводаги ҳаракатни бошқариш, учувчилик ва муҳандислик йўналишларида авиация мутахассисларини тайёрлаш дастурларида иштирок этиш масалаларини муҳокама қилдилар.

В Самарканде состоялась встреча делегации Агентства «Узавиация» и Авиационной администрации Государства Катар
16 октября 2024 года в г. Самарканд состоялась встреча делегации Агентства «Узавиация» и делегации Авиационной администрации Государства Катар. В ходе встречи стороны договорились сотрудничать в вопросах подготовки и повышения квалификации инспекторского состава, развития международного воздушного транспорта, укрепления двусторонних отношений и обмена опытом по подготовке и проведению аудитов ИКАО.
Также стороны обсудили участие представителей Узбекистана в грантовых программах, предоставляемых Правительством Катара, по подготовке авиационных специалистов в таких направлениях, как метеорология, управление воздушным движением, летная эксплуатация и инженеров.