Бухоро аэропортида Россия фуқаросидан мусодара қилинган квадрокоптер ҳолати ҳақида
Россия Федерацияси фуқароси М.В.Лимар учувчисиз учиш аппаратларларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш ва улардан фойдаланиш қоидаларини нотўғри талқин қилган.
Унинг айтишича, “Мамлакат қонунчилигида квадрокоптерлар 250 граммдан ортиғи мажбурий рўйхатга олиниши шарт. Бироқ, саёҳатчининг техникаси атиги 249 гр. (бу ишлаб чиқарувчи томонидан дроннинг ўзида чоп этилган хусусиятлар билан тасдиқланади)”.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Фуқаро авиацияси агентлигининг маълум қилишича, учувчисиз учиш аппаратнинг оғирлиги 250 гр. дан ошмаган ҳолда, қурилма фото ва видео ускуналар билан жиҳозланган бўлса, уни Ўзбекистон Республикасига олиб кириш ва ундан фойдаланиш учун рухсат талаб этилмайдиган учувчисиз учиш аппаратлари қаторидан чиқаради.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 31 августдаги 287-сон қарори билан тасдиқланган «Ўзбекистон Республикаси фуқаролик ва давлат авиациясида учувчисиз учиш аппаратларидан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги» Низомга асосан, ўйинчоқ модел деганда, автоном парвозни бошқариш ва навигация функциясига эга бўлмаган, фото ва видео жиҳозлар билан жиҳозланмаган, вазни 250 граммдан ошмайдиган учувчисиз учиш аппарати тушунилади.
Чет эллик сайёҳлар ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари томонидан талаб ортиб бораётганлиги муносабати билан ҳамда туризмни ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2014 йил 26 ноябрдаги 322-сон қарорига 2018 йилда тегишли ўзгартиришлар киритилди. Мазкур ўзгартиришлар Ўзбекистон Республикасининг сайёҳлик салоҳияти тўғрисидаги фото ва видеоматериалларни тайёрлаш учун учувчисиз учиш қурилмаларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига вақтинчалик олиб кириш ва улардан фойдаланишга рухсат беришнинг соддалаштирилган тартибини назарда тутади.
Шунингдек хорижий ижодий гуруҳларга Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси, Маданият вазирлиги ва «Ўзбеккино» миллий агентлигининг илтимосномалари асосида ҳам рухсат бериш инобатга олинади.
Бундай рухсатномаларни беришнинг соддалаштирилган тартиби, хорижий фуқаро юқорида кўрсатган вазирлик ёки идоралардан бирига ёки Ўзавиация агентлигининг https://bla.uzcaa.uz/ электрон платформаси орқали расмий мурожаатини учувчисиз учиш аппаратларини Ўзбекистон ҳудудига олиб кириш ва улардан фойдаланиш учун рухсат олишини кўзда тутади.

О ситуации с квадрокоптером, изъятом у гражданина России в аэропорту Бухара
Гражданином Российской Федерации Лымарь М.В. неправильно истолкованы правила ввоза и использования беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) на территории Республики Узбекистан.
По закону страны, как объяснил М. Лымарь, квадрокоптеры тяжелее 250 гр. подлежат обязательной регистрации. Однако техника путешественника весит лишь 249 грамм (это подтверждает характеристика, напечатанная производителем на самом дроне), и поэтому она не должна была попасть под действия этого правила.
Агентство «Узавиация» информирует, что несмотря на то, что вес БПЛА не превышает 250 гр. в устройстве установлено фото-видео оборудование, что исключает его из ряда разрешённых БПЛА, для которых не требуется разрешение на его ввоз и использование в Республике Узбекистан. Согласно Положению о порядке эксплуатации беспилотных летательных аппаратов в гражданской и государственной авиации Республики Узбекистан, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 августа 2016 года №287 под игрушечной моделью понимается БПЛА весом не более 250 грамм но без функции автономного управления полетом и навигации, не оборудованный фото–видеоаппаратурой.
В связи с увеличением спроса со стороны иностранных туристов и представителей зарубежных СМИ и в целях развития въездного туризма в постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №322 от 26.11.2014 года в 2018 году внесена поправка, которая предусматривает упрощенный порядок выдачи разрешений на временный ввоз и использование на территории Республики Узбекистан БПЛА для подготовки фото и видеоматериалов о туристском потенциале республики, в том числе зарубежным творческим группам, по ходатайству Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, Министерства культуры Республики Узбекистан и Национального агентства «Узбеккино».
Упрощенный порядок выдачи таких разрешений предусматривает официальное обращение иностранного гражданина в один из указанных выше министерств или ведомств или через электронную платформу Агентства «Узавиация» https://bla.uzcaa.uz/ для получения разрешения на временный ввоз и использование БПЛА на территории Узбекистана.