O‘zbekiston Respublikasiga parvozlarni amalga oshirayotgan aviakomaniyalar uchun o‘ta muhim ma’lumot
“O‘zaviatsiya” agentligi 2018 yilning 25 sentyabrida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasining bojxona hududiga keladigan tovarlar va transport vositalarini rasmiylashtirishda bojxona tartibotlarini soddalashtirishga doir chora-tadbirlar to‘g‘risida” 762-son qarori qabul qilinganini ma’lum qiladi.
Mazkur qaror bilan “O‘zbekiston Respublikasining bojxona hududiga olib kirishga mo‘ljallangan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risidagi dastlabki elektron ma’lumotlarni taqdim etish, ro‘yxatdan o‘tkazish va ulardan foydalanish tartibi haqidagi nizom” tasdiqlangan.
Shuningdek, ushbu qarorning 2-bandida quyidagi muddatlarda tashuvchilar yoxud tovar egalari yoki tovarga nisbatan vakolatlarga ega bo‘lgan shaxslar havo transportida tashiladigan tovarlar va transport vositalari, shu jumladan yo‘lovchilar va ularning bagajlari to‘g‘risida dastlabki elektron tarzda oldindan axborotni bojxona organlarining axborot tizimiga butunjahon Internet tarmog‘i orqali taqdim etilishi belgilab berilgan:
uzoq yo‘nalishni amalga oshirishda — havo transportining O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududiga uchib kelishidan ikki soat oldin;
qisqa yo‘nalishni amalga oshirishda — havo transportining uchish vaqtida yuborishi shart.
“O‘zaviatsiya” agentligi barcha aviatashuvchilar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi qonunchilik talabalarining bajarilishini talab etadi.

Важная информация для авиакомпаний, выполняющим полеты в Республику Узбекистан
Агентство «Узавиация» информирует, что 25 сентября 2018 года принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан № 762 «О мерах по упрощению таможенных процедур при оформлении товаров и транспортных средств, пребывающих на таможенную территорию Республики Узбекистан».
Данным постановлением утверждено «Положение о порядке предоставления органам государственной таможенной службы предварительной электронной информации о товарах и транспортных средствах, пребывающих на таможенную территорию Республики Узбекистан, в том числе воздушным транспортом.
Также пунктом 2 данного постановления установлены требования согласно которого перевозчики либо владельцы товара или лица, обладающие полномочиями в отношении товара, отправляют предварительную электронную информацию о товарах и транспортных средствах в информационную систему таможенных органов посредством телекоммуникационной сети:
за два часа до прилета воздушного транспорта на таможенную территорию Республики Узбекистан — при осуществлении маршрута большой протяженности;
в момент взлета воздушного транспорта — при осуществлении маршрута малой протяженности.
Агентство «Узавиация» рекомендует всем авиаперевозчикам строго соблюдать требования законодательства Республики Узбекистан.