Faoliyati to‘g‘risida ma’lumotlar olishga rasmiy so‘ro
O‘zaviatsiya agentligi faoliyati to‘g‘risida ma’lumotlar olishga rasmiy so‘rovlarning ko‘rib chiqish tartibi
1.Umumiy qoidalar
Ushbu qoidalar O‘zaviatsiya agentligi faoliyati to‘g‘risida ma’lumotlarni olish uchun rasmiy so‘rovlarning tartibini belgilaydi.
2. O‘zaviatsiya agentligi faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olish uchun rasmiy so‘rovlar.
O‘zaviatsiya agentligi faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olish uchun rasmiy so‘rovlar (kelgusida-so‘rov), O‘zaviatsiya agentligiga yuborilgan og‘zaki yoki elektron shakldagi (jumladan elektron xujjat shaklida) ma’lumotdan foydalanishga talablar- O‘zaviatsiya agentligi faoliyati to‘g‘risidagi ma’lumotlarni olishga, O‘zaviatsiya agentligi va (yoki) lavozim shaxslarga yuborilgan so‘rovlar
3. So‘rovlarning muddati va ko‘rib chiqish tartibi.
Ma’lumotlarni olishga so‘rovlar u ro‘yxatga olingan kundan boshlab o‘n besh kun mobaynida ko‘rib chiqiladi.
Ommaviy axborot vositalarining O‘zaviatsiya agentligidan ma’lumot olishlari, shuningdek lavozim shaxslarning tashkilot to‘g‘risidagi intervyulari yetti kundan oshmagan muddatda ko‘rib chiqiladi.
Ma’lumotlardan foydalanish so‘rovini ko‘rib chiqish, agar O‘zaviatsiya agentligi vakolatiga kirmasa, ro‘yxatga olingan kundan boshlab uch ishchi kuni davomida so‘rovni ma’lumot so‘rovini taqdim etish vakolatiga ega bo‘lgan organlarga yuboriladi hamda bu haqda ma’lumot foydalanuvchisi xabardor qilinadi.
Ommaviy axborot vositalari yoki O‘zaviatsiya agentligi veb-saytlarida joylashtirilgan rasmiy nashrlarda e’lon qilingan ma’lumotlarni so‘rash jarayonida O‘zaviatsiya agentligi so‘rovga javoban so‘ralayotgan ma’lumotni e’lon qilgan ommaviy axborot vositasining, rasmiy nashrning nomlanishi, e’lon qilingan kuni va raqami haqidagi barcha ma’lumotlarni beradi yoki so‘ralayotgan ma’lumot joylashtirilgan rasmiy veb-saytning elektron manzilini ko‘rsatadi.
Agar O‘zaviatsiya agentligi olingan so‘rov bo‘yicha davlat hokimiyati va boshqaruv organlari vakolati to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lmasa, ro‘yhatga olingan kundan boshlab uch ishchi kuni davomida ma’lumot foydalanuvchisiga tegishli javob yuboriladi.
Agar rad javobini olgan hollarda ma’lumot foydalanuvchining so‘roviga asosli javob yuboriladi.
4. So‘rov uchun zaruriy talablar
Jismoniy shaxsning so‘rovida ismi, famiyaliyasi, otasining ismi, uning turar joyi va so‘rovning maqsadi to‘g‘risida ma’lumotlar ko‘rsatilishi shart.Yuridik shaxsning so‘rovida esa muassasaning to‘liq yuridik nomlanishi, uning joylashgan manzili (pochta manzili) to‘g‘risidagi ma’lumot, so‘rovning maqsadi ko‘rsatilishi zarur.
Yozma so‘rovlar ma’lumot foydalanuvchining shaxsiy imzosi bilan bitilgan bo‘ladi.So‘rovga shaxsiy imzoni biriktirishning imkoni bo‘lmasa, familiyasi, ismi va otasining ismi qo‘shimcha qo‘yiladi.
Mazmuni va mohiyatiga ega bo‘lmagan so‘rovlar, anonim deb hisoblanadi hamda ko‘rib chiqishga lozim deb topilmaydi.
O‘zaviatsiya agentligiga yoki lavozim shaxsiga yuborilgan so‘rov, savollari qo‘yilishi bo‘yicha ma’lumotga ega bo‘luvchi vakolatli shaxsga yo‘llanadi.
Belgilangan tartibda yuborilgan so‘rov, majburiy ko‘rib chiqilishiga ega.
5. Xulosa o‘rnida
Baxslarga ruxsat
O‘zaviatsiya agentligi faoliyati ochiqligi doirasidagi bahslar qonunchilikda belgilangan tartibda ruxsat beriladi.
O‘zaviatsiya agentligi faoliyati ochiqligi to‘g‘risida qonunchilik buzilgani uchun javobgarlik.
O‘zaviatsiya agentligi faoliyati ochiqligi to‘g‘risidagi qonunchilikni buzgan aybdorlar, shaxslar belgilangan tartibda javobgarlikka tortiladilar.

Порядок рассмотрения запроса на получение информации о деятельности Агентства "Узавиация"
Настоящий порядок определяет порядок рассмотрения запроса на получение информации о деятельности Агентства "Узавиация".
2. Запрос на получение информации о деятельности Агентства "Узавиация"
Запрос на получение информации о деятельности Агентства "Узавиация" (далее - запрос) - требование пользователя информации в устной или письменной форме (в том числе в форме электронного документа), направляемое в Агентство "Узавиация" и (или) должностным лицам, о предоставлении информации о деятельности Агентства "Узавиация".
3. Сроки и порядок рассмотрения запроса
Запрос пользователя информации подлежит рассмотрению в срок не более пятнадцати дней со дня его регистрации.
Запрос средства массовой информации на получение информации Агентства "Узавиация", а также об организации интервью должностных лиц рассматривается в срок не более семи дней.
Если рассмотрение запроса пользователя информации не относится к полномочиям Агентства "Узавиация", то запрос в течение трех рабочих дней со дня регистрации направляется в орган, к полномочиям которого отнесено предоставление запрашиваемой информации, а пользователь информации уведомляется об этом.
При запросе информации, обнародованной (опубликованной) в официальных изданиях, средствах массовой информации либо размещенной на веб-сайте Агентства "Узавиация", в ответе на запрос Госавианадзор может дать ссылку с указанием названия, даты выхода и номера официального издания, средства массовой информации, в котором обнародована (опубликована) запрашиваемая информация, и (или) электронного адреса официального веб¬сайта, на котором размещена запрашиваемая информация.
В случае если Агентство "Узавиация" не располагает сведениями о полномочиях других органов государственной власти и управления по полученному запросу, то в течение трех рабочих дней со дня регистрации запроса пользователю информации направляется соответствующий ответ.
В случае отказа на запрос пользователю информации направляется мотивированный ответ.
4. Требования, предъявляемые к запросу
В запросе физического лица должны быть указаны фамилия, имя, отчество, сведения о месте его жительства и изложена суть запроса. В запросе юридического лица должны быть указаны полное фирменное наименование юридического лица, сведения о его местонахождении (почтовом адресе), изложена суть запроса.
Письменные запросы должны быть закреплены личной подписью пользователя информации. В случае невозможности закрепления запроса личной подписью он должен быть закреплен подписью составителя с проставлением дополнительно и его фамилии, имени, отчества.
Запрос, не содержащий сведений, позволяющих идентифицировать пользователя информации, считается анонимным и рассмотрению не подлежит.
Запрос направляется в Агентство "Узавиация" или должностному лицу, в полномочия которого входит предоставление информации по поставленным в запросе вопросам.
Запрос, направленный в установленном порядке, подлежит обязательному рассмотрению.
5. Заключительное положение
Разрешение споров
Споры в области открытости деятельности Агентства "Узавиация" разрешаются в порядке, установленном законодательством.
Ответственность за нарушение законодательства об открытости деятельности Агентства "Узавиация"
Лица, виновные в нарушении законодательства об открытости деятельности Агентства "Узавиация", несут ответственность в установленном порядке.