“O‘zaviatsiya” agentligi direktori Toxir Nazarov Xalqaro fuqaro aviatsiyasi Tashkiloti (IKAO) Bosh kotibi bilan uchrashuv o‘tkazdi
Joriy yilning 27-sentyabr kuni IKAO Assambleyasining navbatdagi sessiyasi doirasida “O‘zaviatsiya” agentligi direktori Toxir Nazarov IKAO Bosh kotibi Xuan Karlos Salazar hamda Yevropa va Shimoliy Atlantika Byurosi direktori Nikolas Rallo bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda IKAO Bosh kotibi Xuan Karlos Salazar O‘zbekiston Hukumati tomonidan fuqaro aviatsiyasining rivojlanishi yo‘lida amalga oshirilayotgan sayi harakatlarni alohida ta’kidladi. Sayi harakatlar mamlakatning iqtisodiy rivojlanishida havo transportining o‘rni, O‘zbekistonning USOAP/USAP auditlarining muvafaqiyatli o‘tgani buni aniq namoyon etmoqda deb ta’kidlandi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekistonda fuqaro aviatsiyasini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildilar, jumladan:
- IKAO standartlari va tavsiya etilgan amaliyoti (SARPs) bajarilishining joriy holati;
- aviatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha ustuvor tashabbuslar;
- IKAOning O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan kelgusi auditlariga (ICVM va USOAP) tayyorgarlik jarayonlari.
Shu bilan birga, O‘zbekiston va IKAO o‘rtasida imzolangan 2024–2026-yillarga mo‘ljallangan “O‘zbekiston Respublikasida parvozlar xavfsizligi darajasini oshirish bo‘yicha Strategik harakatlar rejasi” (COSPA) ijrosiga alohida e’tibor qaratildi.
“O‘zaviatsiya” agentligi direktori T.A. Nazarov O‘zbekiston fuqaro aviatsiyasini institutsional rivojlantirish, hususan, IKAOning xalqaro dasturlari doirasida ekspertlik va texnik yordam ko‘rsatish masalasidagi qo‘llab-quvvatlashi uchun IKAOga samimiy minnatdorchilik bildirdi. IKAO Bosh kotibi Xuan Karlos Salazar O‘zbekiston Respublikasi fuqaro aviatsiyasi sohasida islohotlarni amalga oshirishda IKAO bilan hamkorlik yanada rivojlanishiga umid bildirdi.

Директор Агентства «Узавиация» Тохир Назаров провел встречу с Генеральным секретарем Международной организации гражданской авиации (ИКАО)
27 сентября текущего года в рамках очередной сессии Ассамблеи ИКАО директор Агентства «Узавиация» Тохир Назаров провел встречу с генеральным секретарем ИКАО Хуаном Карлосом Салазаром и директором Европеского и Североатлантического Бюро Николасом Ралло.
В ходе встреч Генеральный секретарь ИКАО Хуан Карлос Салазар особо отметил принимаемые Правительством Узбекистана меры по развитию гражданской авиации. Отмечено, что эти меры наглядно демонстрируют роль воздушного транспорта в экономическом развитии страны и успешное проведение аудитов USOAP/USAP в Узбекистане.
Стороны также обсудили приоритетные направления развития гражданской авиации в Узбекистане, в том числе:
- текущее состояние выполнения стандартов и рекомендуемых практик (SARPs) ИКАО;
- приоритетные инициативы по модернизации авиационной инфраструктуры;
- Процессы подготовки к предстоящим аудитам ИКАО (ICVM и USOAP) в Узбекистане.
При этом, особое внимание уделено реализации "Стратегического плана действий по повышению уровня безопасности полетов в Республике Узбекистан" (COSPA) на 2024-2026 годы, подписанного между Узбекистаном и ИКАО.
Директор Агентства «Узавиация» Т.А. Назаров выразил искреннюю благодарность ИКАО за поддержку в вопросах институционального развития гражданской авиации Узбекистана, в частности, экспертного и технического содействия в рамках международных программ ИКАО. Генеральный секретарь ИКАО Хуан Карлос Салазар выразил надежду на дальнейшее развитие сотрудничества с ИКАО в реализации реформ в сфере гражданской авиации Республики Узбекистан.