Jamoat transportida imtiyozli transport kartalar
Oʼzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 9 oktyabrdagi 643-sonli qaroriga muvofiq jamoat transporti (avtobus, metropoliten) dan foydalanishda АTTO yagona transport kartasining tarif rejalarini ishlab chiqish boʼyicha tegishli koʼrsatmalar berib oʼtilgan.
Transport kartasi – yoʼlovchilar tomonidan umumiy foydalaniladigan transportda (yoʼnalishsiz taksidan tashqari) yurganlik uchun amaldagi tarif asosida yoʼl haqini toʼliq toʼlash uchun moʼljallangan shaxsiylashtirilmagan koʼp martalik debet toʼlov kartasi. Transport kartasining depozit hisob raqami pul mablagʼlarini tushirish orqali toʼldiriladi. Transport kartasidagi tarif rejalarining toʼliq qiymati umumiy foydalaniladigan transportdagi cheklangan tarifni, chegirma va imtiyozlarni hisobga olgan xolda, yurishlar soniga koʼpaytirish yoʼli bilan aniqlanadi.
Imtiyozli transport kartasi – umumiy foydalaniladigan transportda (yoʼnalishli va yoʼnalishsiz taksidan tashqari) avtomatlashtirilgan toʼlov tizimi operatori maʼlumotlar bazasida roʼyhatga olingan yoʼlovchiga transportda bepul yoki imtiyozli yurish huquqini kafolatlaydigan, transportdan foydalanish soni va bir transportdan boshqasiga chiqish soni cheklanmaydigan shaxsiylashtirilmagan va(yoki) shaxsiylashtirilgan transport kartasi.

Льготные транспортные карты на общественный транспорт
В настоящее время для нашего народа общественный транспорт стал источником, используемым ежедневно. Качественное обслуживание пассажиров является главной задачей общественного транспорта. Развитие данной отрасли, безусловно, показывает необходимость применения новейших технологий и техники.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 октября 2020 года №643 были даны соответствующие поручения по введению единой транспортной карты АТТО и разработке тарифных планов для них при пользовании услугами общественного транспорта (автобус, метрополитен).
Транспортная карта – неперсонализованная многоразовая дебетная платежная карта, предназначенная для оплаты проезда пассажирами на основании действующего тарифа в общественном транспорте (кроме немаршрутных такси). Положив денежные средства можно пополнять депозитный расчетный счет транспортный карты. Полная стоимость тарифных планов на транспортной карте определяется путем умножения количества поездок с учетом ограниченнных тарифов, скидок и льгот на общественный транспорт.
Льготная транспортная карта – неперсонализованная и/или персонализованная транспортная карта, гарантирующая право бесплатного или льготного проезда пассажиру, зарегистрированному в базе данных оператора автоматизированной платежной системы, с помощью которого можно в неограниченным количестве пользоваться транспортом и осуществлять пересадки с одного транспорта на другой в общественном транспорте (кроме, маршрутных и не маршрутных такси).