2024-yilning 10-sentabr kuni “O‘zaviatsiya” agentligi va “Qozog‘iston Aviatsiya ma’muriyati” AJ rahbarlari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Uchrashuvda Armaniston, Gruziya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Mo‘g‘uliston, Moldova, Tojikiston va O‘zbekiston ishtirokida “Yevrosiyo Fuqaro Aviatsiyasi Konferensiyasi”ni (EACAC - EuraAsian Civil Aviation Conference) tashkil etish bo‘yicha qo‘shma tashabbus, shuningdek parvozlar xavfsizligi masalalari bo'yicha idoralar o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Dastlabki bosqichda EACAC norasmiy idoralararo texnik tashkilot bo'lib, aviatsiya ma’muriyatlari o'rtasidagi o'zaro hamkorlikning kelajakdagi kontseptsiyasini muhokama qilish, qo'shma qarorlar qabul qilish va umumiy konsensusga kelish imkonini beradi. EACAC xalqaro maydondagi mavqeimizni mustahkamlash va fuqarolik aviatsiyasi sohasida qoʻshma davlatlararo tashabbuslar uchun asos yaratishda maslahat platformasini yaratadi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar Yevroosiyo fuqaro aviatsiyasi konferensiyasini EACAC tashkil etish tashabbusi to‘g‘risidagi hujjatni imzoladilar.

10 сентября 2024 года состоялась встреча между руководителями Агентства «Узавиация» и АО «Авиационная администрация Казахстана»
На встрече обсуждались вопросы совместной инициативы создания «Евразийской конференции гражданской авиации» (EuraAsian Civil Aviation Conference) (далее – ЕАСАС) с участием Армении, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Монголии, Молдовы, Таджикистана и Узбекистана, а также актуальные вопросы укрепления сотрудничества между ведомствами по вопросам обеспечения безопасности полетов.
На первоначальном этапе ЕАСАС будет являться неформальной межведомственной технической организацией, что позволит более оперативно обсуждать будущую концепцию и схему взаимодействия между авиационными властями, гибко принимать совместные решения, приходить к общему консенсусу. ЕАСАС создаст консультативную платформу для укрепления наших позиций на международной арене и заложит основу для совместных межгосударственных инициатив в области гражданской авиации.
По итогам встречи сторонами подписан документ о намерении создания ЕАСАС «Евразийской конференции гражданской авиации» (EuraAsian Civil Aviation Conference).