1-4-iyul kunlari Samarqand shahrida fuqaro aviatsiyasi sohasida meteorologik xizmatlarining tizimli axboroti boshqaruviga bag‘ishlangan IKAO xalqaro seminari bo‘lib o‘tmoqda
1-iyul kuni Samarqand shahrida fuqaro aviatsiyasi sohasida meteorologik xizmatlarining axborot boshqaruvi tizimini (SWIM) joriy etishga bag‘ishlangan xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi. Seminar “O‘zaviatsiya” agentligi tomonidan Xalqaro fuqaro aviatsiyasi Tashkilotining (ICAO) Yevropa va Shimoliy Atlantika Byurosi bilan hamkorlikda tashkillashtirilgan.
SWIM tizimi fuqaro aviatsiyasida aviatsiya ma’lumotlarini boshqarishning asosiy raqamli modeli bo‘lib, IСAOning Global aeronavigatsiya rejasi doirasida aviatsiya ma’lumotlari, shu jumladan meteorologik ma’lumotlar almashinuvini o‘z ichiga oladi.
Seminarning asosiy maqsadi xalqaro ICAOning Aeronavigatsiya meteorologik xizmatlarini Global aeronavigatsiya rejasiga muvofiq amalga oshirish jarayonini takomillashtirish va meteorologik axborot almashinuviga zamonaviy yondashuv usullari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalar bilan bo‘lishish. Shuningdek, parvozlarning meteorologik ta’minotini rivojlantirish bilan bog‘liq muhim masalalar va mintaqada parvozlar xavfsizligini oshirish va aeronavigatsiya xizmatlari tizimini takomillashtirishga qaratilgan yechimlarning ishlab chiqishga qaratilgan.
Tadbirda ICAOning Yevropa va shimoliy Atlantika Byurosi vakillari, Sharqiy Yevropa va MDH davlatlari aviatsiya va meteorologiya sohasidagi ekspertlari ishtirok etmoqdalar.
Seminar doirasida Jahon meteorologiya Tashkiloti bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan parvozlarining meteorologik ta’minoti bo‘yicha maxsus ishchi guruhning yig‘ilishi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

С 1-4 июля в Самарканде проходит Семинар ИКАО по внедрению общесистемного управления информацией (SWIM) в сфере метеорологического обслуживания гражданской авиации
Сегодня в городе Самарканд начал свою работу Международный Семинар по внедрению общесистемного управления информацией (SWIM)
в сфере метеорологического обслуживания гражданской авиации. Семинар организован Агентством «Узавиация» совместно с Европейский и СевероАтлантическим Бюро ИКАО (EUR/NAT ICAO).
Общесистемное управление информацией (SWIM) основная цифровая модель управления аэронавигационными данными в гражданской авиации. Система предполагает обмен аэронавигационными данными, включая метеорологические данные, в рамках глобальной системы организации воздушного движения.
Цель семинара разъяснение процесса реализации предоставления аэронавигационного метеорологического обслуживания в соответствии с Глобальным аэронавигационным планом и распространение знаний о современных методах подхода к обмену метеорологической информацией. А также обсуждение ключевых вопросов развития метеообеспечения полетов, обмен практическим опытом и определение лучших решений, направленных на повышение безопасности полетов и совершенствование системы аэронавигационного обслуживания в регионе.