“Farg‘ona xalqaro aeroporti” MCHJ da parvozlarni qidiruv va avariya-qutqaruvi taʼminoti bo‘yicha kompleks o‘quv-mashg‘ulotlari amalga oshirildi
2021 yil 25 martda “Farg‘ona aerodromida xalokaga uchragan havo kemasi yo‘lovchilari va ekipajiga aeroport hamda Farg‘ona shahri va Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston Respublikasi Yagona aviatsiya qidiruv-qutqaruv xizmatiga (YAAQQX) kiruvchi tashkilotlar bilan o‘zaro hamkorlikda yordam ko‘rsatish mavzusida kompleks o‘quv-mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi.
Kompleks o‘quv-mashg‘ulotlari O‘zbekiston Respublikasi YAAQQXning qidiruv-qutqaruv va avariya ishlarini amalga oshirish Qoidalari va Umumjaxon aviatsiya tashkiloti IKAO talablari asosida amalga oshirildi. Kompleks o‘quv-mashg‘ulotlari har yili, halokatga uchragan havo kemasi yo‘lovchilari va ekipajini qutqarish ishlarini amalga oshirishda, aeroportning QITJ va O‘zbekiston Respublikasi YAAQQXga kiruvchi tashkilotlarning o‘zaro xamkorligiga baxo berish uchun o‘tkaziladi.
O‘quv-mashg‘ulotlarida “Farg‘ona xalqaro aeroporti” MCHJning qutqaruv ishlarini taʼminlash jamoasi, shuningdek, Farg‘ona shaxri va Farg‘ona viloyatining O‘zbekiston Respublikasi YAAQQXga kiruvchi tashkilotlari ishtirok etdi.
Kompleks o‘quv-mashg‘ulotlari “O‘zaviatsiya” agentligining parvozlarni qidiruv, avariya- qutqaruvi taʼminotini nazorat qilish bo‘yicha bosh mutaxassis-inspektori, Farg‘ona shaxar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasining maʼsul xodimi va “Farg‘ona xalqaro aeroporti” MCHJ maʼmuriyati tomonidan muvofiqlashtirildi va nazorat qilindi.

В ООО «Международный аэропорт Фергана» проведены комплексные учения по поисковому и аварийно-спасательному обеспечению полётов
25 марта 2021 года в Международном аэропорту “Фергана” прошли комплексные учения по оказанию помощи пассажирам и экипажу ВС, потерпевщего бедствие на территории аэродрома Фергана, силами и средствами аэропорта, с привлечением взаимодействующих организаций входящих в состав Единой авиационной поисково-спасательной службы города Фергана и Ферганской области Республики Узбекистан (ЕАПСС).
Комплексные учения проводились на основании требований Правил выполнения поисково-спасательных и аварийных работ ЕАПСС Республики Узбекистан и Международной организации гражданской авиации ИКАО. Участвовали команды по обеспечению спасательных работ (КОСР) ООО «Международный аэропорт Фергана», а также взаимодействующие организации входящие в состав ЕАПСС города Фергана и Ферганской области Республики Узбекистан.
Учения проводятся ежегодно для определения уровня подготовки КОСР аэропорта, а также проведению спасания пассажиров и экипажа воздушного судна потерпевшего бедствие.
Координацию и контроль проведения комплексных учений осуществляли Главный специалист-инспектор по надзору за поисково, аварийно-спасательному обеспечению полётов Агентства «Узавиация», а также уполномоченный представитель управления